عمارت خسروآباد سنندج

سفرنامه سودا - صفر تا صد سفر به سنندج

عمارت خسروآباد - پنجره ای رو به تاریخ کردستان

از دوستانمان در همدان جدا شده و به سمت سنندج حرکت کردیم تا ادامه سفر را با دوستان جدیدی همراه شویم

عمارت خسروآباد ، کاخ موزه‌ای بی‌نظیر از ده‌ها بنای قدیمی سنندج است.
در فیلم زیر به طور مختصر زیبایی های این عمارت را نشان داده ایم

عمارت خسرو آباد ، تجلی معماری ایرانی

این عمارت با شکوه در زمینی به مساحت ۶۰۰۰ متر مربع ساخته شده و از قسمت های زیادی تشکیل شده است اما به طور کلی آن را به دو بخش اصلی عمارت و باغ تقسیم می کنند. بخش شرقی دارای ساختمانی مجلل است که آن را قصر می نامند. ورودی ستون دار مشرف بر صحن عمارت یکی از بخش های مهم بنا بوده است که در سال های اخیر تخریب گشته است.
عمارت خسرو آباد در گذشته به وسیله ۴ خیابان که اطراف باغ را احاطه کرده بودند، به وضوح به چهار باغ تبدیل شده بود ک اطراف آن ها خندق ها و درختان زیادی وجود داشت. امروزه اثری از خندق های اطراف چهار باغ وجود ندارد و تنها درختان و بخش هایی از خیابان های اطراف باغ باقی مانده اند.

نحوه دسترسی به عمارت خسرو آباد

مارت خسرو آباد کردستان، در بلوار خسرو آباد (شبلی) شهر سنندج قرار گرفته است. بازدید از این بنا برای عموم مردم آزاد بوده و هیچ هزینه ورودی برای آن از مردم گرفته نمی شود. برای رفتن به این عمارت تاریخی باید مسیر زیر را طی کنید :
پس از ورود به شهر سنندج و رسیدن به میدان ۱۲ فروردین، به سمت غرب حرکت کرده و پس از طی مسافت ۶۰۰ متری به سمت راست بپیچید. با ورود به بلوار کردستان و پیمودن مسیری ۲ کیلو متری، به میدانی می رسید که باید آن را به سمت چپ بپیچید. با ورود به خیابان مستوره اردلان، باید حدود ۷۰۰ متر دیگر پیش بروید. مستقیم مسیر را ادامه دهید و وارد خیابان کشاورز شوید. با عبور از خیابان کشاورز و ورود به خیابان خانقاه، فقط ۲۰۰ متر تا عمارت خسرو آباد فاصله دارید.

وجود حوض صلیبی شکل داخل حیاط عمارت

در داخل حیاط عمارت هم یک حوض بزرگ صلیبی شکل وجود دارد که بر زیبایی این مجموعه افزوده ‌است، در بیشتر مواقع در آب زلال این حوض ماهی و اردک دیده می‌شود.

این عمارت دارای چندین بنا و تعداد زیادی اتاق است که به نظر می‌رسد هر کدام از این اتاق‌ها مختص به بخش‌هایی همچون آشپرخانه، اصطبل، حمام و غیره بوده است.

آنگونه که در منابع تاریخی آمده، در گذشته در داخل این مجموعه باغی با درختان بسیاری وجود داشته است، اما امروزه به جز چند مورد، دیگر درختی مشاهده نمی‌شود.

عمارت خسروآباد در نقشه کجاست؟

یک دیدگاه در “عمارت خسروآباد سنندج

  1. الی گفت:

    عالی عالی………

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like