تپه باستانی همدان

سفرنامه سودا - صفر تا صد سفر به همدان

تپه باستانی هگمتانه همدان

روز آخری که در همدان بودیم به مجموعه تپه باستانی همدان رفتیم ، پس از بازدید در همانجا از دوستان جدا شده و به سمت سنندج حرکت کردیم تا ادامه سفر را با دوستان جدیدی همراه شویم
در فیلم زیر به صورت خیلی سریع تپه باستانی هگمتانه ، کلیسا و موزه مردم‌شناسی و حمام تاریخی قلعه به تصویر کشیده ایم

هگمتانه شهر زیرزمینی

ه تپه هگمتانه که می‌روید یک بنای تاریخی به قدمت تمدن بشری آغوش کهنسالش را برایتان باز می‎کند. 

اولین چیزی که نظرتان را به خود جلب خواهد کرد، شهر زیرزمینی آن است که هنوز که هنوز است می‌توانید آثار دیوارهای خانه‌های مردم آن دوران را بعد از گذشت این‌همه سال ببینید. دیوارهایی که هرچند از خشت خام ساخته شده‌اند ولی چنان با دقت و مهارت روی هم قرارگرفته‌اند که همچنان یادآور دوران پر شکوه ساکنانش است. 

تپه هگمتانه، تنها بخشی از تاریخ ایران نیست؛ بلکه داستان تمدن بشری است که روزگاری در این سرزمین فرمانروایی می‌کرده‌اند. 

دیدنی‌های نزدیک؛ از موزه تا کلیسا

اولین جایی که می‌توانید بعد از تپه هگمتانه بروید، موزه هگمتانه است. اینجا می‌توانید بخشی از آنچه از دل تپه هگمتانه بیرون آمده را از نزدیک ببینید. بعد از آن به دیدن دو کلیسای موجود در مجموعه هگمتانه بروید که به نام کلیسای گریگوری استپانوس مقدس مشهور است و در کنار آن مدرسه ارامنه، خانه کشیش، حمام ارامنه و کلی جاهای دیدنی دیگر پیدا می‌کنید. 

 

موزه تپه باستانی همدان

در کنار بناهای خشتی که خیلی از آن‌ها خانه مردمان آن دوران بوده است، یک شبکه آبرسانی عظیم پیدا شده که به واسطه معماری و نقشه بسیار دقیقش هوش از سرتان می‌برد. 

از درشت و ریزهای گران‌قیمت تاریخی کشف‌شده در حفاری‌های تپه هگمتانه که نگوییم بهتر است، لوح‌های زرین، کوزه‌های شکسته باستانی، جام‌های طلا، بشقاب‌های نقره، کاسه‌های زرین و… که دیدنشان این سفر در دل تاریخ را واقعی‌تر و کامل‌تر می‌کند. بخشی از وسایلی که از دل تپه هگمتانه بیرون‌آمده را می‌توانید در موزه هگمتانه پیدا کنید و از دیدن توانمندی‌های مردم آن دوره شگفت‌زده شوید.

تپه باستانی هگمتانه کجاست؟

2 دیدگاه در “تپه باستانی همدان

  1. حمید مختارآیادی گفت:

    از همدان دوره یا خود همدانه🤔

  2. سمیرا موسوی گفت:

    هٍمدان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like