غار آکواریوم گنج‌نامه همدان

سفرنامه سودا - صفر تا صد سفر به همدان

غار آکواریوم گنج‌نامه همدان

غار آکواریوم گنج‌نامه یکی از پرطرفدارترین و زیباترین جاذبه های مجموعه گردشگری گنجنامه همدان و بزرگ ترین آکواریوم دریاچه ای کشور است.
برای دیدن این مجموعه منحصر به فرد و دیدنی حدود یک ساعت زمان نیاز دارید
واین آکواریوم ها با جلوه های خاصی در سه سالن اصلی تعبیه شده است.

در فیلم زیر به صورت مختصر در دو دقیقه زیبایی های این غار به تصویر کشیده شده است.

توضیحات آکواریوم غار گنجنامه

آکواریوم دهکده گنج نامه همدان در ارتفاع ۲۳۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و با مساحت نزدیک به هزار متر مربع توسط مجسمه سازان حرفه ای ایرانی و خارجی بعد از ۵ سال تلاش ساخته شد. این مجموعه از سال 1390 آماده بازدید علاقه مندان است. ارتفاع آکواریوم گنجنامه همدان از کف تا سقف حدود ۱۵ متر است و ۳۵۰۰ متر پوسته طبیعی و سنگفرش دارد که متناسب با اقلیم طبیعی و تاریخی همدان است.
به طور کلی آکواریوم غار دارای 3 بخش اصلی در دو طبقه می باشد که طبقه اول برای آبزیان و طبقه دوم برای خزندگان و گونه های نادر در نظر گرفته شده است. در نگاه اول هرگز تصور نخواهید کرد که این غار مصنوعی است زیرا تمام فضاها و پوسته غار به گونه ای انتخاب شده اند که کاملا منطبق تا ساختار یک غار طبیعی باشد. به طور مثال، دالان ها و طاقدیس های غار به قدری طبیعی ساخته شده اند که برای زندگی انواع خزندگان جهان مناسب است.

آکواریوم آب شور و شیرین

آکواریوم گنجنامه همدان اولین و بزرگترین آکواریوم دریاچه ای کشور است. بزرگترین بخش آکواریوم مجموعه گنجنامه همدان با هفته‌ای 85000 لیتر آب مملو از انواع ماهی های رنگارنگ و زیبا از رودخانه مالاوی است. همان طور که شاید بدانید، دریاچه مالاوی بین سه کشور مالاوی، موازمبیک و تانزانیا قرار دارد و بزرگترین دریاچه آب شیرین جهان است.

انواع ماهی های آب شور گنجنامه

ماهی های آب شور شامل انواع دلقک ماهی، جراح ماهی، فرشته ماهی، سوهان ماهیان، صندوق ماهیان و کلیه ماهی‌های آب شور در جزایر مرجانی ایران هستند.
یکی از جالب ترین آبزیان آکواریوم آب شور گنجنامه همدان شقایق دریایی و دلقک ماهی هستند که همزیستی جالب و عجیبی با یکدیگر دارند. داستان از این قرار است که شقایق های دریایی برای انواع آبزیان به جز دلقک ماهی سمی و گزنده هستند.

ماهی های آب شیرین آکواریوم

در آکواریوم آب شیرین انواع ماهی های خانواده سیکلیده یا سیچلاید که بومی رودخانه آمازون هستند، نگهداری می شود. از زیباترین ماهی های آب شیرین می توانیم به تترا نئون (ماهی های مینیاتوری) اشاره کنیم که در کنار ماهی پیرانا (جزو خطرناک ترین ماهی های آب شیرین جهان است) بسیار دیدنی هستند.

سایر گونه های جانوری غار

علاوه بر ماهی های آب شور و شیرین انواع پرندگان زینتی بسیار زیبا مانند طوطی، اردک ماندارین، مرغ بهشتی، گونه‌های مختلف پروانه، انواع صدف، خرچنگ و مرجان در مجموعه آکواریوم غار گنجنامه همدان نگهداری می شوند.

غارآکواریوم همدان کجا است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like