سفر به شهر سفال جهان لالجین همدان

سفرنامه سودا - صفر تا صد سفر به همدان

شهر سفال جهان لالجین

عصر یک روز بهاری ، با وجود سرمایی که حاکم بود تصمیم گرفتیم از همدان به پایتخت سفال جهان ، شهر لالجین(یا للین) بریم.
شهر در بیست کیلومتری جاده همدان _بیجار قرار دارد
وجود فروشگاه‌های بزرگ و کوچک سفال‌های زیبا که با هنر آمیخته شده ، آدمی را به وجد می‌آورد.

در یک کلام ، هنر این شهر ستودنی است .

در فیلم زیر به صورت مختصر زیبایی هنر مردم شهر لالجین را تصویر کشیده ایم.

شهر لالجین

وقتی وارد این شهر کوچک که در 17 کیلومتری شهر همدان قرار دارد، می‌شوید؛ مغازه‌های زیادی را می‌بینید که فروشنده انواع وسایل سفالی مانند مجسمه، ظروف سفالی و … که در شهر خودشان تولید می‌شود، هستند. آنها توانسته‌اند خود را به عنوان قطب سفال به جهانیان معرفی کنند.

زبان شهر لالجین

مردم لالجین به زبان ترکی آذربایجانی، اما یکی از لهجه‌های خاص آن صحبت می‌کنند. این گویش از لحاظ تکلم کمی به ترکی شاهسونی و ترکی قشقایی نزدیک است.

    به نظر می‎‌رسد پیشینه سکونت و شهرنشینی در این منطقه به قبل از سده پنجم باز می‌گردد

سفال لالجین همدان

همانطور که ذکر شد لالجین مرکز سفال جهان است. در واقع در سال 1395 پرونده‌های لاجین و مشهد برای انتخاب پایتخت سفال ارسال شد. داوران شورا پس از بازدید، نتایج را به شورای جهانی صنایع دستی ارسال کردند. پس از بررسی‌های نهایی مشهد به عنوان پایتخت سنگ‌های قیمتی جهان و لالجین به عنوان پایتخت سفال جهان انتخاب شد. براساس داستانی که در میان برخی از اهالی شهر سینه به سینه منتقل شده است؛ زمانی که چنگیزخان مغول به ایران حمله کرد، هنگام گذر از لالجین برخی از اهالی شهر را برای آموزش سفال‌گری به چین فرستاد. آنها پس از اینکه این هنر را آموختند به دیار خود بازگشتند و آن را گسترش دادند.

    اگر چه صحت این روایت تایید نشده اما بر اساس آنچه برای همه مشخص است، مردم لالجین از قدیم دستی بر سفالگری داشتند و نه تنها هنوز هم این هنر را حفظ کرده‌اند، بلکه راه پیشرفت و گسترشش را نیز یافته‌اند. تا جایی که امروزه سفال لالجین در جهان حرف اول را می‌زند.

راهنمای سفر به لالجین

لالجین همدان کجاست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like