موزه تاریخ طبیعی همدان

سفرنامه سودا - صفر تا صد سفر به همدان

دره مرادبیک همدان ، یزرگترین و زیباترین دره الوند

در نزدیکی همدان و چسبیده به شهر ، در انتهای یک خیابان ، دره بسیار زیبایی به نام دره مرادبیک وجود دارد.

دره‌ای زیبا که زمانی تبعیدگاه محسوب می‌شده

هرچند مردمانش از حضور گردشگران و غریبه‌ها راضی نیستند ، اما ارزش تفریح یک روزه را دارد

توضیحی مختصر در مورددره مرادبیک همدان 

 دره مرادبیگ یا دره مرادبیک بزرگ‌ترین درهٔ کوهستان الوند است و در جنوب شهر همدان قرار دارد. این دره برخلاف سایر دره‌های الوند مانند دره ماوشان‌رود (نام دیگر دره امامزاده کوه) و دره گنج‌نامه که در مسیر راه‌های باستانی قرار داشتند، در منطقهٔ بسته‌ای قرار دارد و آمدوشد در آن بسیار اندک بوده‌است. تنها راه ارتباطی راه مالروی انتهای دره است که از طریق درهٔ چشمه فرشه در فصول خشک سال با روستای پشت کوه (یال غربی الوند) امکان مراوده دارد. آثار یک روستای قدیمی در غرب این دره، در یکی دو کیلومتری شهر دره مرادبیگ به چشم می‌خورد.

از آب شدن برف‌ها و آب چشمه‌های فراوان در این دره رود الوسجرد تشکیل شده‌است.

از مکان‌های معروف دره مرادبیگ می‌توان به دره گرگ، دره غوله، دره حاج محمد (حاجمد)، لیژه، چرچرآب، سیزده خانه، قلعه سیلوار ، سر دوش، حمام خرابه ، قرق، کندو خانه، منبع، پیررحمان و دره بهشت اشاره کرد.

شهر دره مرادبیگ یکی از زیباترین روستاهای همدان است. درهٔ گل زرد هم از دره‌های زیبای آن است

قله های متعدد با چشم اندازهای منحصر به فرد

کی از ویژگی‌های مهم این کوهستان که باعث جذب علاقه مندان به طبیعت این کوهستان شده، وجود قله‌‌های متعدد با چشم‌اندازهای منحصر به فرد، دره‌های عمیق و سرسبز، چمنزارهای زیبا و چشم‌نواز و چشمه‌سارها است. این کوهستان از مناطق حفاظت شده محیط زیست است. سال ۱۳۸۹ در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شد.

دره‌های پر آب این کوه که در دامنه‌های شمالی آن قرار دارند چشم انداز بسیار زیبایی دارند. دره مرادبیگ یکی از دره‌های آن است. دیگر دره های این کوهستان، دره گنجنامه، دره برفین، دره سیمین دره، دره عباس‌آباد، دوزخ دره، دره گوساله، دره کیوارستان، دره دیوین، دره قز، دره حیدریه و چند دره دیگر است.

یکی از اماکنی که در دره مرادبیگ بسیار مورد توجه مردم این منطقه است وجود امامزاده پیر رحمان در روستای دره مرادبیگ است. دره ی گل زرد در نزدیکی آن یکی دیگر از دره های زیبای این منطقه است. روستای زیبای دره مرادبیگ طبق مصوبه سال ۱۳۶۸ به شهر همدان الحاق شد و به عنوان یکی از مناطق همدان محسوب می شود. این روستا در این شهر در منطقه ۱ همدان قرار گرفته است.

دره مراد بیک همدان کجاست؟

یک دیدگاه در “سفر به دره مرادبیک همدان

  1. الی گفت:

    عجب جای خوبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like