جاذبه های تاریخی همدان

سفرنامه سودا - جاذبه‌های تاریخی همدان

قبل بازدید از گنج‌نامه و عباس آباد ، یا تفریح در دهکده های توریستی ، فرصت دو روزه ای را برای دیدن اماکن تاریخی یا خرید از بازار سنتی و مراکز خرید همدان گذاشتیم
در این کلیپ سعی به معرفی جاذبه های تاریخی همدان شده است.

در فیلم کوتاه جاذبه های تاریخی این شهر به تصویر کشیده شده است

میدان اصلی یا میدان امام همدان

میدان اصلی و مرکزی شهر همدان میدان امام نام دارد که به دلیل نقشه و طراحی منحصر به فردش شهرتی جهانی دارد. این میدان توسط مهندسی آلمانی به نام کارل فریش طراحی و اجرا شده و برخلاف تمام میادین شهری، به جای ۴ خیابان از ۶ خیابان تشکیل می شود که در امتداد نقشه شهری با یکدیگر مرتبط می شوند. البته حواستان باشد که امروزه چندین خیابان منتهی به این میدان تاریخی به پیاده رو تبدیل شده اند و برای بازدید از این میدان باید پیاده بروید.

 تپه عباس آباد از جاذبه های طبیعی همدان 

یکی دیگر از مراکز تفریحی و جاذبه های گردشگری همدان تپه عباس آباد است که بعد از پارک مردم، در مسیر گنجنامه و مشرف به میدان قائم قرار گرفته است. از بالای این تپه می توانید چشم انداز بی نظیری به دره سرسبز عباس آباد و شهر همدان داشته باشید که به ویژه در هنگام شب بسیار زیبا و چشم نواز است. در این محوطه یک دریاچه مصنوعی زیبا قرار گرفته که وسطش رستورانی مدرن و زیبا ساخته شده است. علاوه بر این، کلیه امکانات رفاهی مثل پارکینگ، رستوران و کافه های مختلف، امکان اسکان و اقامت مسافران و … قرار دارد و تپه عباس آباد را به مجتمعی تفریحی و توریستی تبدیل کرده است.

 

 

کتیبه های گنجنامه از آثار دیدنی همدان

 

کتیبه ها یا سنگ نبشته های گنجنامه دو لوح سنگی به جا مانده از دوران داریوش و خشایارشای هخامنشی است که در یک از صخره های کوهستان الوند در منطقه گنجنامه حکاکی شده است. این کتیبه ها را شاید بتوان مهم ترین دلیل برای شهرت و معروفیت این منطقه دانست. این کتیبه ها در سه ستون ۲۰ سطری و به زبان های پارسی باستان، بابلی و عیلامی نوشته شده اند.

 

آرامگاه باباطاهر

آرامگاه باباطاهر که به باباطاهر عریان معروف است یکی دیگر از جاذبه های گردشگری همدان است که در میدانی مستطیل شکل و سرسبز و مشجر در شمال غربی شهر قرار گرفته است. باباطاهر یکی از شعرا و عرفای بزرگ قرن چهار و پنجم است و امروزه دوبیتی های مشهورش که با لهجه لکی سروده زبانزد خاص و عام است. گنبد هشت ضلعی و فیروزه ای بسیار زیبای این آرامگاه در سال ۱۳۴۴ ساخته شده و ترکیبی هنرمندانه از معماری های قرن هفت و هشت و معماری مدرن است.

آرامگاه ابوعلی سینا

یکی دیگر از معروف ترین جاذبه های گردشگری همدان آرامگاه طبیب و فیلسوف مشهور ایرانی یعنی شیخ الرئیس بوعلی سینا است که به نماد و سمبل شهر همدان تبدیل شده است. آرامگاه ابوعلی سینا در مرکز شهر همدان  و در وسطِ میدانی به همین نام قرار گرفته و مسافران در مسیر بازدید از جاذبه های دیگر می توانند از این آرامگاه زیبا و سرسبز هم دیدن کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like